Vertikální zahrady pro budoucnost Brna

10.02.2020

Ve světových velkoměstech od New Yorku, přes Miláno, až po Šanghaj je trend vertikálních zahrad mnohdy běžným urbanistickým prvkem, který se stává součástí moderních kancelářských a obytných budov, ale i pouliční zástavby. Podobné koncepty, které by byly součástí především širšího veřejného prostoru jihomoravských měst, již dlouho čekají na realizaci.

Některé oblasti samotného města Brna jsou v létě poměrně nehostinným místem. Krajské město se na několik měsíců stává výrazným tepelným ostrovem, který ovlivňuje podobu srážek. Stejně tak to ovšem platí pro větší, otevřené plochy bez dostatku stínu a zeleně v jakémkoliv krajském městě. Vertikální zahrady jsou elegantním způsobem, jak se vypořádat s problematickými lokalitami, kde není dostatek místa pro park, nebo vysázení stromů. Vypadá to, že v Brně by v blízké době mohl být realizován projekt "Park na třetí", který zvítězil na druhém brněnském hackathonu.

Jedna z vizualizací projektu Park na třetí
Jedna z vizualizací projektu Park na třetí

Autorem návrhu je Tomáš Hlavsa, který zpracoval koncept modulárních zahradních prvků pro zachycení a využívání dešťové vody z okolních ploch. Součástí systému budou mimo samotné konstrukce také solární panely pro pohánění čerpadla, zavlažovací systém a podzemní nádrž na dešťovou vodu. Výhodou by měla být velká flexibilita v závislosti na prostoru, kde budou modulární zahrady použity a jednoduchost instalace.

Vertikální zahrady na pilířích městského okruhu v Mexico City
Vertikální zahrady na pilířích městského okruhu v Mexico City