Top pro koupání? Biotop!

25.05.2020

Jistě jste slyšeli slovo, které zaznělo v nadpisu - biotop, ačkoliv je značně zavádějící. Mohli bychom mít na mysli přírodní stanoviště, které je vhodným prostředím pro živočichy v něm žijící. Tato stanoviště bývají většinou chráněná a rozhodně se v nich neokoupete. Náš článek se ovšem zabývá koupacími biotopy, tedy přírodními koupališti či bazény. Oba biotopy mají jednu drobnost společnou - jejich základní součástí je příroda a přirozené čistící procesy.

Biotopová koupaliště dnes podléhají přísným normám, která se u nás začaly vytvářet teprve v roce 2011. Zatímco v zahraničí už nějaký čas podobné Nature Pools existují, Česko tento trend dohání až v posledních letech. Na jižní Moravě se nachází hned několik zajímavých typů, například Koupaliště BIOTOP Brno-Jih nebo zbrusu nové zámecké koupaliště v Oslavanech (viz foto výše). Dále můžeme jedno nalézt v Bohuslavicích nedaleko Kyjova a Kovalovicích.

Biotopová koupaliště mohou mít oproti těm klasickým několik výhod. Za prvé jsou velmi šetrné k životnímu prostředí, dokážou uspořit značné množství vody, energii pro její filtraci a také odstraňují nutnost chemicky vodu upravovat. Působí navíc mnohem estetičtějším dojmem a mohou doslova splynout s krajinou. K filtraci vody se totiž užívá část vodní plochy s mikroorganismy, vodními rostlinami a štěrkem a jejich architektonické řešení bývá poměrně decentní, jako by se jednalo o přirozené přírodní koupání.