Pomáhejme správně

30.06.2021

V tomto článku se k vám dostávají dvě brožury, respektive průvodce a desatero pomoci osobám se zrakovým postižením na veřejnosti a v dopravě, které vydal Odbor zdraví, Oddělení prorodinné politiky Magistrátu města Brna.

V průvodci se dozvíte, kdo je osoba se zrakovým postižením, ale také, kdy a jak potřebuje pomoct a to zejména v městském prostředí. To ovšem neznamená, že by byly tyto rady uplatnitelné pouze v Brně, ale také v jakékoli jiné obci, kde se lidé s postižením zraku pohybují nebo bydlí.

Zrakově postižený člověk nevyžaduje automatickou pomoc vždy, když jej vidíte, naopak ho tak můžete rozhodit nebo udělat něco, co nechce. Základním pravidlem je tedy oslovení, zda vůbec potřebuje pomoc. Velmi často stačí pouze říct, zda je před dotyčným nějaká překážka, blíží se rychle jedoucí auto, nebo o jaké číslo autobusu či tramvaje se jedná.

Průvodce "POMÁHEJME SPRÁVNĚ" (velikost A5) a brožuru "DESATERO KE SPRÁVNÉMU NABÍDNUTÍ POMOCI" (velikost A4) je možné stáhnout na odkazu níže, a rovněž získat i v tištěné podobě. Pokud mají členské municipality PZK a MA 21 o tištěné brožury zájem a využijí je pro distribuci mezi veřejnost na různých akcích, stačí napsat na e-mail sitek.martin@jmk.cz a počet požadovaných kusů nahlásit. Brožury budou rozdány na nejbližším setkání koordinátorů municipalit Projektu. Všechny tištěné materiály jsou k dispozici zdarma.

Odkaz na brožury a video-spoty