Podporujeme odborná školení, kurzy, ale i soutěže

18.12.2023

Projekt Zdravý kraj a místní Agenda 21 už mnoho let podporuje nejrůznější odborná školení, semináře a kurzy, které se zaměřují na různé sféry příjemců. Pojďme si představit dvě zajímavá školení, která se na půdě Krajského úřadu Jihomoravského kraje uskutečnila v letošním roce a také se podívejme na dvě unikátní soutěže pro jihomoravské žáky a studenty.

Vzdělávání předškolních dětí a žáků na prvním stupni základních škol v oblasti kyberbezpečnosti:

Tento seminář se uskutečnil 4.12.2023 v budově na Cejlu a zúčastnilo se ho 30 odborníků a učitelů mateřských škol a prvního stupně základních škol hned z několika krajů ČR. V průběhu semináře se přítomní dozvěděli o aktivitách projektu Kraje pro bezpečný internet, dále lektorka Michala Radotínská ze sdružení CZ.NIC představila možnosti vzdělávání v oblasti kyberbezpečnosti během výuky předškolních dětí, ale i žáků prvního stupně pomocí knihy On-line zoo. 

Mezikrajský projekt Kraj pro bezpečný internet (KPBI) je součástí prevence v oblasti kyberprostoru a jde o jeden ze dvou takových projektů, na kterém se PZK a MA 21 aktivně podílí. Tím druhým je projekt Bezpečně v kyberprostoru. Oba projekty přitom nestojí jen na preventivních přednáškách a seminářích, ale také na soutěžich, které jsou určeny žákům a studentům jihomoravských základních a středních škol.

Soutěž Kraje pro bezpečný internet spočívá v soutěžní kvízu. Nejlepší soutěžící následně reprezentuje kraj v národním kole. V roce 2023 to byl Jiří Hanzlík ze Střední školy technické a ekonomické Brno, Olomoucká. V soutěži také bývají hodnoceny jihomoravské školy, které si tak mohou odnést nemalý finanční příspěvek. V roce 2023 to byly ZŠ Brno Novolíšeňská a Masarykova střední škola Letovice.

Soutěž Bezpečně v kyberprostoru se pro změnu týká grafických a uměleckých schopností účastníků. V několika věkových kategoriích tak soutěžící vytváří plakáty, pexesa nebo komiksy s tématikou bezpečnosti v kyberprostoru. Pro rok 2024 je aktuálně vyhlášen již 13. ročník. Na projektu se PZK a MA 21 podílí s preventisty Krajského ředitelství Policie Jihomoravského kraje, kteří mají mimo jiné na starosti přednášky pro žáky a studenty základních a středních škol, jejich učitele, ale i rodiče. Ročně dokonce realizují několik stovek takových přednášek.

Více o projektech ZDE.

Předávání cen a diplomů soutěže Kraj pro bezpečný internet. Zdroj: jmk.cz
Předávání cen a diplomů soutěže Kraj pro bezpečný internet. Zdroj: jmk.cz

Kurz na správu sociálních sítí a základy copywritingu:

15.12.2023 se v jedné ze zasedacích místností v budově na Žerotínově náměstí 3 uskutečnil již druhým rokem po sobě kurz, který se zaměřoval na správu sociálních sítí a základy copywritingu. Kurz pod vedením marketingové specialistky Báry Sítek Kocmánkové (KOSÍ marketing) byl určen pro členy PZK a MA 21, tedy obce a mikroregiony a jejich zástupce a zaměstnance, kteří se sociálními sítěmi každodenně pracují, případně využívají principy copywritingu pro psaní článků, zpráv nebo celých zpravodajů a newsletterů. Kurz také obsahoval základní pravidla pro focení ohledně kompozice, práce se světlem a další zajímavé rady, jak pořídit nejen fotografie, ale i videozáběry ze společenských akcí.

Momentka z kurzu na sociální sítě a copywriting. Zdroj: Bára Sítek Kocmánková
Momentka z kurzu na sociální sítě a copywriting. Zdroj: Bára Sítek Kocmánková