Participace občanů v jihomoravských obcích 2022

19.10.2022

V roce 2022 proběhlo na území Jihomoravského kraje několik akcí, jejímž cílem bylo rozhodovat nejen o rozvoji obcí, ale zejména o tomto rozvoji rozhodovat společně s jejich občany. Obvykle se jedná o formu veřejného fóra, participativního rozpočtu nebo často v případě samotného kraje veřejného projednávání strategických dokumentů, jako je územní plánování nebo plánování seniorské politiky. 


Zatímco Jihomoravský kraj letos žádný dokument k veřejnému projednávání neměl, jihomoravské obce se naopak velmi činili. Přinášíme vám krátký přehled několika příkladů.

Hodonín

V září proběhlo veřejné fórum "Hodonín Vašima očima". Hodonín je jedním z několika jihomoravských měst, kde se veřejná fóra konají docela pravidelně. Město při veřejném fóru spolupracuje také s facilitátorkou z Institutu komunitního rozvoje, která akci v podstatě moderuje a zajišťuje hladký průběh fóra. Účastníci fóra pak mohli také rozhodnout, jak město využije možnost darování částky 10 000 Kč. Občané určily, že dar poputuje postižené občance na speciální polohovací židli. 

V říjnu nadále běží anketa, ve které mohou občané dále zasílat své hlasy k podpoře jednotlivých aktivit.

Tiskovou zprávu si můžete přečíst na webu města Hodonín.

Břeclav

V průběhu září se další veřejné fórum uskutečnilo i v Břeclavi. Občané se navíc mohou k podpoře projektů vyjádřit v anketě stejně, jako ve vedlejším Hodoníně. 

Pozn.: V současnosti čekáme na podrobnější informace ze zdravého města Břeclav.

Znojmo

V dubnu byl ve Znojmě spuštěn už pátý ročník participativního rozpočtu. Občané Znojma tak mohli rozhodnout o několika projektech, které se následně budou realizovat (z celkových 8 návrhů občané v hlasování rozhodli o 5). Hlasování bylo velmi úspěšné, hlasovalo totiž 951 občanů a to většinou pomocí Mobilního rozhlasu nebo Portálu občana. To ukazuje, že digitalizace státní správy funguje a občané tak mají k dispozici online nástroje, kterými mohou jednoduše ovlivnit dění v místě svého bydliště. 

Podrobnější informace a výsledky hlasování si můžete projít na webu Zdravého města Znojma.


Pokud máte zájem o zveřejnění informací k participaci s občany ve vaší obci, neváhejte napsat na e-mail: sitek.martin@jmk.cz.

Veřejné fórum v Hodoníně. Zdroj: Jana Holomčíková
Veřejné fórum v Hodoníně. Zdroj: Jana Holomčíková