Osvětové a vzdělávací akce v oblasti zdraví

Jedním ze stěžejních zaměření našeho Projektu jsou aktivity, které vylepšují zdraví obyvatelům Jihomoravského kraje. Některé organizujeme přímo (zejména ty pro zaměstnance Krajského úřadu Jihomoravského kraje), jiné zprostředkováváme (pro municipality a jejich obyvatele) a další podporujeme (například finančně, nebo sdílením přes naše mediální výstupy a sociální sítě).
Jaké konkrétní aktivity sem patří:
- Vzdělávání zaměstnanců KrÚ JMK a obyvatel municipalit v první pomoci (spolupráce se Zdravotnickou záchrannou službou Jihomoravského kraje).
- Onkologická prevence pro obyvatele municipalit a zaměstnance KrÚ JMK (spolupráce se spolkem Onkomaják, z.s. a projektem Nebýt na to sama - kontrola znamének a další osvětová činnost, včetně workshopů aromaterapie).
- Destigmatizace duševního zdraví (podpora programu Měsíce bláznovství a konference pro veřejnost ve spolupráci s organizací Práh jižní Morava, z. ú.).
- Vzdělávání v oblasti zdravotní gramotnosti pro zaměstnance KrÚ JMK (spolupráce s Krajskou hygienickou stanicí Jihomoravského kraje).
- Podpora přednáškové činnosti pro druhý stupeň základních škol v oblasti prevence vzniku závislosti na tabáku a nikotinu (spolupráce s projektem Proč říct NE cigaretám a FN Brno).
O projektu Proč říct NE cigaretám
Hlavní cílem projektu je prevence vzniku a rozvoje závislosti na tabáku u dětí a mladistvých. Autoři projektu předpokládají, že nejúčinnější prevencí vzniku závislosti na tabáku je zvýšení informovanosti o této problematice. Odborní zdravotničtí pracovníci se zkušenostmi s léčbou této závislosti a bohatými zkušenostmi s léčbou nemocí spojených s kouřením poskytnou žákům základních a středních škol komplexní informace vztahující se ke škodlivosti užívání tabákových výrobků. Na konkrétních příkladech rovněž vysvětlí dopad této závislosti na zdraví a život člověka.
Nejvnímavější a nejzranitelnější skupinou ohroženou nikotinovou závislostí jsou především děti a mladí lidé před dosažením dospělosti.
Většina pravidelných kuřáků začala kouřit, když jim bylo méně než 16 let. První cigareta přichází v průměru mezi 12. až 14. rokem.
Prevence kouření u dětí a mládeže by měla patřit mezi prioritní úlohu naší společnosti, měla by být komplexní a realizována celou společností. Nejdůležitější je ovšem prevence v rodině a ve škole.
Restrikční opatření ze strany státu, které mají za cíl omezit dostupnost prodeje a užívání tabákových výrobků, jsou zcela nedostačující. Podle výsledků mezinárodní studie Světové zdravotnické organizace a Centra pro kontrolu nemocí v USA, realizované v roce 2011 rovněž v ČR, uvádělo aktuální užívání některé z forem tabáku 36,5 % dětí (30,6 % kouření cigaret) ve věku 13 až 15 let.
Projekt prevence vzniku a rozvoje závislosti na tabáku byl odstartován ve školním roce 2014/2015 na základních školách v Brně pod záštitou Magistrátu města Brna a Fakultní nemocnice Brno - Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy. Účastnilo se ho 20 základních škol s velice pozitivními ohlasy a zájmem o další pokračování.
V současné době je projekt hrazen Jihomoravským krajem z projektu Zdravý kraj a nefinančně podporován Fakultní nemocnicí Brno - Klinikou nemocí plicních a TBC.
Více na webu ne-cigaretam.cz.
Více o podpoře duševního zdraví
Problematika duševního zdraví je v Jihomoravském kraji probírána z různých úrovní, ať už z pohledu terénních pracovníků, organizací, které se zabývají pomocí a destigmatizací duševně nemocných, tak i z pohledu klinických odborníků, zdravotních a vzdělávacích institucí a dílčích projektů na podporu akutních případů nebo duševního nepohodlí dětí a mladistvých.
Spolupráce s Práh jižní Morava, z. ú.
Témat v oblasti duševního zdraví je velké množství a jsou stále důležitější podle toho, jak rostou duševní potíže různých věkových skupin obyvatelstva. Proto je pro nás důležité dlouhodobě podporovat aktivity organizace Práh jižní Morava, z. ú., která zaštiťuje odbornou diskuzi v nejpalčivějších tématech duševního zdraví na území Jihomoravského kraje.
Těžká hlava a další rychlá pomoc
Za účelem rychlé pomoci také přinášíme informace o projektu Těžká hlava.
Jde o celokrajskou kampaň, která je zacílena na podporu duševního zdraví dětí a dospívajících. Nově vytvořený portál tezkahlava.cz nabízí ucelený přehled informací, organizací i kontaktů na odbornou pomoc v nesnázích nejen pro dospívající, ale i učitele nebo rodiče.
Duševní potíže dětí a mladistvých se v současné době prohlubují, za což může i nedostatek dětských psychologů. Projekt Těžká hlava na tuto situaci reaguje a snaží se poskytnout pomoc online formou přes webovou stránku a sociální sítě.
Uživatelé s akutními psychickými potížemi mohou využít i tzv. modrou linku 608 902 410 pro ASAP řešení své situace.
Další důležité odkazy:
LOGA PROJEKTŮ V OBLASTI OSVĚTY ZDRAVÍ:



