Ochutnejte jihomoravský UM.

07.02.2020

V Brně na ulici Česká je dům číslo 11. A tento dům patří Jihomoravskému kraji. Nebylo tomu tak vždy, dříve na této adrese bývala prodejna Neroli nebo jazyková škola. Nyní zde sídlí například Jihomoravské centrum pro mezinárodní mobilitu a také UM. UM je poctivost. UM je řemeslo. UM café je učňovská kavárna, která je otevřena všem od letošního roku. A jaké jsou dojmy?

Prostředí je nové, protože celý objekt byl nedávno zrekonstruován. Kavárna je prostorná a světlá, okna vedou hlavně směrem na ulici Veselou a pozor, vstup je z ulice (nebo spíš uličky) Skryté. Obsluha je milá a také mladá, protože se jedná o učně a učnice Střední školy Charbulova. A jaká je nabídka pochutin?

Káva, čaj, džusy PAGO, Afri cola, horká čokoláda, ale i víno. A spousta dezertů, které se různě obměňují. Může to být čokoládový závin, mrkvový dort, dezert míša nebo pannacotta ve skle, dortíky. Ale nejen to. I milovníci masa a zeleniny si přijdou na své. Jídelní lístek zahrnuje pokrmy moderních chutí i aranžmá - například japonské gyozu (taštičky) s kuřecím masem, batátové placky s cizrnou na směsi listových salátů, celozrnné linguine s kachními prsíčky nebo hovězí burger se slaninovou majonézou. V době oběda bývá v nabídce také polévka s pečivem. Zajímavé je, že během celého dne si můžete dopřát snídaňové menu - zapečený toast, vejce se slaninou neboli bacon and eggs, jablkové lívance a další. Pokrmy samozřejmě připravují také učni. A pokud Vám zachutnají, můžete si některé výrobky zakoupit i domů v obchůdku, do něhož se vstupuje přímo z ulice Česká.

Potrpíte-li si na kulturu stolování, určitě nebudete zklamáni. Kávu nebo čaj Vám obsluha naservíruje na velmi vkusných dřevěných podnosech a cukřenka je rovněž estetickou záležitostí. Milovníky historie jistě zaujme studna, která se nachází pod úrovní podlahy přímo v centru kavárny. Otvor studny je přikrytý silným podlahovým sklem, takže můžete nahlédnout až na samé dno. Interiér kavárny zdobí rostliny ze Střední zahradnické školy Rajhrad a také obrazy, jejichž autora zatím neznáme. Dům barokního původu s pozdně klasicistním průčelím představuje je nemovitou památkou a je součástí městské památkové rezervace. 

Kavárna v době vzniku tohoto článku nemá vlastní webové stránky, takže proto tato malá reklama.