Minimalismus - část 2

11.06.2019

Druhý díl seriálu o minimalismu je věnován oblékání a pravděpodobně osloví spíše ženy. (Příště tento nedostatek napravíme!) Muži totiž ve většině případů mají k minimalismu v šatníku naprosto přirozený sklon, v nakupování se dvakrát nevyžívají a své oblíbené kousky si brání až do roztrhání, a to doslova.

Na minimalismus v oblékání lze nahlížet z několika úhlů:

1.  Minimalistický styl, kdy se vyhýbáme pestrým vzorům, výrazným barvám a komplikovaným střihům oblečení.

2.     Minimalismus co do kvantity, kdy se snažíme omezit ukvapené nákupy a počet kousků ve skříni.

3.     Minimalismus ve smyslu nákupu takového zboží, jehož výroba má minimální dopad na životní prostředí (často jde ruku v ruce s omezením kvantity).

Minimalisticky = málo

Vypadá to, že minimalismus v módě je už nějaký ten rok "trendy". Na internetu lze najít poměrně dost článků, které se mu věnují. Pro ty, kteří to myslí opravdu vážně a jsou i patřičně odvážní, existuje koncept tzv. "capsule wardrobe".Znamená to něco jako "kompaktní šatník". V původním přísném pojetí znamená, že si vyberete 33 kusů oblečení pro jedno roční období (nezahrnuje spodní prádlo a oděvy pro speciální účely jako např. večerní šaty, sportovní oblečení), které je kvalitní a navzájem dobře kombinovatelné. Ostatní se schová, případně "pošle dál". Můžeme s takovým množstvím vystačit? Asi ano, kdo si chce zopakovat něco z kombinatoriky, může si spočítat, kolik outfitů lze vytvořit. A navíc, i když máme plnou skříň věcí, ve skutečnosti stejně nosíme pár oblíbených kousků, ve kterých se cítíme dobře a máme je rádi. Tak proč ve svých oblíbených věcech nechodit stále a ušetřit si nepříjemný dojem, který nás obvykle provází po celý den, kdy máme na sobě něco, v čem se necítíme dobře a co nám tak úplně nesedí?

Má tento koncept nevýhody? Určitě ano: neustálé přepírání několika málo svršků, opakující se kombinace oblečení se nám brzy omrzí, oblečení se častým používáním více opotřebuje, připravíme se o krátkodobou radost z nákupu nové věci. Výhod však není málo: uspořádaná a přehledná skříň, ušetřené výdaje za mnohdy zbytečné nákupy, usnadnění "ranního výběru" garderoby, snížení rizika, že si oblečeme něco, co se k sobě vůbec nehodí a budeme vypadat jako strašák do zelí. Hlavní výhodou je však dobrý pocit z toho, že omezením ukvapených nákupů levného zboží nepodporujeme výrobu oděvů zatěžující životní prostředí ve východoasijských zemích a práci tamních lidí v otřesných podmínkách. Je totiž téměř jisté, že tričko v ceně 99 Kč nemohlo být vyrobeno za adekvátní mzdu.

Informační zdroje ke "capsule wardrobe":

  • Zaměřeno na ženy: https://dailystyle.cz/capsule-wardrobe/
  • Zaměřeno na muže: https://www.muzivcesku.cz/capsule-wardrobe-kompletni-pruvodce-setrit-cas-penize-nervy/

Minimalisticky = pomalu

Dalším termínem, který stojí za zmínku, je tzv. "slow fashion" (pomalá móda). Zde se nejedná přímo o minimalismus, ale ve svém důsledku tento styl k minimalismu vede také. Pomalým tempem toho tolik nenashromáždíme, další brzdou, jak se ukáže, jsou finance. Pomalá móda je ohleduplná k životnímu prostředí, znamená kvalitu a dává prostor lokálním značkám i místním designérům, kteří vlastnoručně šijí nadčasové oblečení, co vydrží více než jednu sezónu. Že je takové oblečení mnohem dražší, je nasnadě, neboť jeho výrobci si potřebují vydělat na plat, nutný pro uspokojivý život v našich končinách. Do konceptu "slow fashion" zapadají také vlastnoručně vyrobené oděvy, ať šité, háčkované nebo pletené, na kterých si sami lehce ověříme, že výroba jednoho poměrně jednoduchého kousku je velmi "slow". A také, že kdybychom si k nákladům na materiál připočítali ještě mzdu v hodinové sazbě, na kterou jsme zvyklí, tak bychom se dobrali k ceně nikoliv malé. A nezapomeňme na opravování svých oděvů - kvůli malé dírce na palci, kterou lze zašít, není nutné vyhodit obě ponožky.

A kde je "slow fashion" k dostání? V Brně ji nabízí například:

  • Rebelion store, Běhounská
  • Restart fashion shop, Veveří
  • Reparáda, Jaselská
  • Extra tip: Mint market, tržnice Zelný trh nebo
    Mosilana Hub Brno, Křenová (občasná akce) - nejbližší termín sobota 15.06.2019 na Zelném trhu