Krajské kolo soutěže KPBI

29.01.2019

I letos se žáci a studenti základních a středních škol v Jihomoravském kraji mohli zapojit do soutěže s projektem Kraje pro bezpečný internet a vyhrát hodnotné ceny. Vyhlášení výsledků a slavnostní předání cen se uskutečnilo v úterý 15. ledna 2019 v budově Krajského úřadu JMK na Cejlu za účasti náměstka hejtmana Martina Malečka.

Projekt Kraje pro bezpečný internet je realizován po záštitou Asociace krajů ČR. V rámci svých aktivit také úzce spolupracuje s Policií ČR. Hlavním cílem projektu je zvýšit informovanost o rizicích internetu a možnostech prevence a pomoci. V rámci projektu jsou kromě e-learningových kurzů pro žáky a studenty připraveny lekce pro učitele, rodiče a veřejnost, sociální pracovníky a policisty a videospoty pro seniory a pro mládež.
Pro žáky a studenty bylo připraveno devět e-learningových lekcí a 10 krátkých videospotů, na které navazoval soutěžní znalostní kvíz. Po správném zodpovězení dvaceti otázek z oblasti bezpečného chování na internetu byli soutěžící zařazeni do losování o hodnotné ceny. Vylosováni byli 3 výherci, dvě dívky a jeden chlapec. Jednalo se o studenty Gymnázia a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Břeclav, dále Gymnázia, Střední pedagogické školy a Obchodní akademie a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Znojmo a žáka ze Základní školy Brno, Novolíšeňská. Jihomoravský kraj v tomto roce také vyhlásil soutěž škol. Škola s největším počtem úspěšných absolventů soutěžního kvízu získala věcnou cenu - digitální dataprojektor. Za rok 2018 se vítěznou školou Jihomoravského kraje s největším počtem úspěšných absolventů soutěžního kvízu a to 418 z 1146 stalo Gymnázium, Střední pedagogická škola Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Znojmo.

Žáci a studenti si také mohli po absolvování soutěžního kvízu zasoutěžit i v Kvízu PLUS, který byl určen pro opravdové znalce problematiky elektronické bezpečnosti. Po správném zodpovězení otázek bylo 5 nejrychlejších zařazeno do prezenčního krajského finále Kvízu PLUS, které předcházelo slavnostnímu předávání cen. Tři nejrychlejší žáci, kteří správně zodpověděli všechny otázky, získali hodnotné ceny věnované od partnerů projektu společnosti Microsoft a sdružení CZ.NIC. Vítězkou se stala studentka Purkyňova Gymnázia Strážnice, druhé místo patřilo studentovi té stejné školy. Na třetím místě se umístil student Gymnázia, Střední pedagogické školy, Obchodní akademie a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky Znojmo.

Vítězka krajského kola soutěže Kvíz PLUS se zúčastní celorepublikového finále, které se koná v Praze 4. února.