Jak proběhlo společné darování krve s Jihomoravským krajem?

22.10.2019

Zaměstnanci z úřadu odhodlaní darovat svoji krev se sešli na Fakultním a tkáňovém oddělení Fakultní nemocnice Brno Bohunice v úterý 24. září. Ve valné většině se jednalo o prvodárce, kteří úplně přesně nevěděli, co je čeká. Přesto se všichni chovali statečně a odhodlaně a ve skupince panovala dobrá nálada. To je asi hlavní výhoda společného darování krve: soudržná atmosféra rozptýlí případné obavy nebo nepříjemné pocity z nemocničního prostředí. Všem, kteří přišli, patří velký dík za to, že se rozhodli darovat vzácnou tekutinu a pomoci tak těm, kteří transfúzi potřebují. 

Dárce krve musí být v dobré zdravotní kondici, např. nesmí se v předchozím půlroce podrobit operačnímu nebo jinému invazivnímu zákroku, musí vážit více než 50 kilo, nebýt ani o den starší než 60 let, nesmí mít akutní infekci, vytržený zub, málo železa v krvi a mnoho dalších potíží. Dobrá zpráva pro ty, kteří mají už brzy ráno hlad, je, že darování krve na rozdíl od běžných odběrů nikdy nemá probíhat "na lačno". Pokud Vás zajímá, jak celý proces vypadá, čtěte dále:

  • Prvním stanovištěm je podobně jako v divadle šatna. Zde je třeba si odložit vše, co by při dalších úkonech překáželo - bundy, svetry, tašky, batůžky, deštníky. Každý by se měl v šatně zastavit, protože dostane lísteček s pořadovým číslem, které jej bude celou dobu provázet, a také další důležitou věc, dotazník týkající se zdravotního stavu.
  • Kousek od šatny se nacházejí stolečky a židle, místo, kde se dárce usadí a vyplní dotazník týkající se zdravotního stavu a způsobu života. Dotazník je celkem obsáhlý - 2 strany A4 a obsahuje sadu otázek, někdy i všetečných.
  • Na toto místo se po chvíli dostaví sestřička a poučí prvodárce o tom, jak vše proběhne.
  • S vyplněním dotazníku není radno otálet, protože po určité době se začnou na elektronických panelech postupně objevovat pořadová čísla a příslušný držitel čísla se dostaví k prvotní evidenci. Sestřička s každým probere jeho dotazník a případně rovnou pošle domů toho, kdo zjevně krev darovat nemůže (neposuzuje se vizáž, ale údaje uvedené v dotazníku).
  • Potom se dárci přesouvají o kousek dál, ke dveřím, za nimiž probíhá testovací odběr. I zde se pořadí určuje elektronickým systémem. Odběr vzorku trvá chviličku a provádí se z té paže, kde je méně výrazná žíla. "Lepší" paže se ponechává pro finální odběr.
  • Hned kousek vedle jsou ordinace, ve kterých se zájemce o darování dozví konečný verdikt. Test krve je proveden během cca 10 minut a sdělení výsledku zabere podobnou dobu, součástí je měření krevního tlaku. Pokud si myslíte, že za takovou chvilku nemůže být krev kompletně prověřena, nemějte obavu. Prvotní testování slouží primárně pro ochranu dárce - zjišťuje se, zda by jej odběr nepoškodil například z toho důvodu, že má málo krevního barviva - hemoglobinu. Pečlivé testování na infekční choroby, HIV, ale i určení krevní skupiny a Rh faktoru probíhá až následně během dní následujících po darování krve.
  • Ten, kdo prošel sítem, se následně odebere do občerstvovací místnosti, kde dietně posvačí (ve stylu rohlík a čaj) a potom se už jde "na sál". Zajímavé je to, že krev se nedaruje pouze jedním způsobem: naši dárci poskytli tzv. "plnou krev", ale lze darovat pouze některé složky - například krevní plazmu nebo krevní destičky. I na tomto totiž záleží, jak dlouho pak samotný odběr krve trvá. Před darováním je ještě zapotřebí důkladně si omýt předloktí.
  • "Sál" není nijak děsivá místnost, v podstatě se jedná o prostor připomínající běžné prostory pro odběry krve s pohodlnými křesly. Odběr krve trvá cca 10 minut, po kterých vážíte o půl kila méně, protože se odebírá půl litru krve. Poté se doporučuje ještě nějakou chvíli setrvat v prostorách transfuzní stanice, aby se zamezilo případné nevolnosti po odběru během cesty domů. Každý dárce má tento den nárok na placené volno, neboť pravděpodobně bude po odběru pociťovat jistou únavu a může mít nižší tlak. (Také dostane poukázku na občerstvení). Našich 6 úspěšných dárců odběry přežilo ve zdraví.

Pokud Vás tento článek pozitivně naladil, můžete se ke společnému darování krve připojit zase příští rok!

Víte, že darovat krev bude od 14. října možné také v Brně v Nemocnici u sv. Anny? Odběrové centrum zatím bude zatím fungovat jednou týdně, a to každé pondělí v pavilonu B1 od 06:30 do 10:30 hodin. Dárci se mohou telefonicky objednat na čísle 543 182 190, v průběhu října bude spuštěno také elektronické objednávání.