Jak dopadla soutěž "Buduj muskle"

22.06.2019

Až teprve 17. června se podařilo uzavřít soutěž v budování svalové hmoty. Bohužel ji provázely od začátku potíže. Nejprve s aplikací k chytré váze, která odmítala spolupracovat a nechtělo se jí příliš připojovat se pomocí Bluetooth. Situace se zhoršovala, každé vážení se stávalo více a více stresovou událostí trvající mnoho minut. Když se i IT oddělení ocitlo v koncích (navzdory maximální snaze pomoci), stáhli jsme aplikaci novou. Pokud si říkáte, proč jsme to neudělali hned, tak je to proto, že byla obava, že srovnávat počáteční údaje měřené jednou aplikací s konečnými údaji pořízenými aplikací jinou, není zrovna optimální. Nakonec však nebylo zbytí.

A jak to tedy dopadlo?

Před vyhlášením soutěže byla hypotéza, že větší šanci na vybudování svalstva budou mít ti, kteří dosud sportu příliš nedali, nebo mají třeba podíl svalstva nižší než ostatní. Tato hypotéza byla i důvodem pro vyhlášení soutěže, neboť jejím cílem bylo rozpohybovat ty, kteří běžně vysoce aktivními sportovci nejsou.

Tato hypotéza se vesměs potvrdila. K největšímu nárůstu došlo u těch, kteří se během května opravdu pohybovali více než jindy. Šlachovití sportsmeni bez gramu tuku navíc si udrželi úroveň, kterou měli před soutěží. Kupodivu se našlo i pár jedinců, kteří během května svalovou hmotu ztratili. Zřejmě ne náhodou to byli ti, kteří měli více služebních cest, případně dovolenou. 

Další hypotézou bylo, že dámy budou svaly budovat hůře. Tento předpoklad se nepotvrdil. Absolutním vítězem se stala žena, jejíž svaly narostly o třetinu původního objemu! Vítězka pak potvrdila, že se snažila změnit v květnu také svoji stravu a dbala na to, aby večer po výkonu konzumovala zdravé bílkoviny. Potěšením bylo, že současně u ní došlo ke snížení hmotnosti, což bylo také jejím cílem. U mužů nebyly nárůsty svalové hmoty tak výrazné a ve větší míře než u žen došlo dokonce k poklesu podílu svalové hmoty. Vítěz dosáhl 8% nárůstu svalů a také on potvrdil, že v průběhu května se pohyboval více než obvykle.

Vítězové obdrželi drobné dárky určené ke konzumaci: jednalo se o nutričně hodnotné potraviny - např. 100% pomerančová šťáva, konzerva tuňáka ve vlastní šťávě, skyr, raw tyčinka z ovoce ..., aby si svoji dobrou kondici udrželi 

A co k tomu osobního může dodat koordinátorka?

Potěšilo ji, že také nabrala svalovou hmotu a že se jí pěšky podařilo zdolat 100 km se 100% pravidelností. Kdyby nebyla závislá na sladkostech a neměla dojem, že po rychlé chůzi si může dopřát dvojnásobné množství čokolády a oříšků, tak nemusela přibrat 1 kilo.