Jak bylo na jarmarku?

15.04.2019

Již pošesté hostil Krajský úřad Jihomoravského kraje zástupce příspěvkových a neziskových organizací z kraje na tradičním Velikonočním jarmarku. Oblíbenou akci zahájil ředitel úřadu, Roman Heinz, připomenutím původu Velikonoc a jejich významu v historii i v dnešní době.

Mnozí z nás právě v této době "vymetají" ze svých domovů to staré a nepotřebné a připravují tak svůj příbytek po zimě na novou sezónu. Je to ideální doba k pořízení svěžích dekorací či květin, které byly k dostání na jarmarku. Díky zručnosti klientů příspěvkových organizací a žáků jihomoravských škol si tak můžeme své byty nebo zahrady vyzdobit živými rostlinami a krásnými výrobky. Na své si přišly i naše chuťové buňky - v nabídce tradičně nechyběly především sladké dobroty.

Protože se s jarmarky na našem úřadě pojí také vůle obdarovat ostatní, pořádáme pravidelně dobročinnou sbírku. Tento rok učinili zaměstnanci jejím příjemcem Hospic sv. Alžběty v Brně. A štědrost byla opravdu znát - na stánku úřadu se sešlo snad rekordní množností pečených dobrot a výrobků. Díky nim se v pokladničce nashromáždilo 23 812 korun! Zástupci hospice byli vybranou částkou mile ohromeni a vyjádřili všem zúčastněným obdiv a obrovský dík!

Abychom během jarmarku lehce "zvýšili napětí v sále", vyhlásili jsme i letos soutěž o nejlepší dobrotu. Hodnocení si nenechali ujít mnozí z vás ani odborná porota, jež měla kromě povinnosti vizuálního posuzování i výsostné právo ochutnávání. Absolutní vítězkou soutěže se pak stala paní Janka Čejková, která upekla nádherné a chutné cupcakes s růžičkami připomínajícími klubající se květy všude kolem. Odměnou jí byla zdobená kraslice z husího vejce od malérečky Marie Čihákové z Blatnice pod svatým Antonínkem, držitelky titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje. Paní Čiháková nás na jarmarku poctila svou návštěvou a předvedla zdobení "své" blatnické kraslice. Kromě těch "patentovaných" - černých zdobí naše jihomoravská mistryně se svým manželem též červenou barvou či vyvrtáváním. Obdivuhodná jsou také malovaná pštrosí vejce, která se do jedné dlaně nevejdou. 

Recepty dobrot, které se na dobročinném stánku prodávaly, si můžete přečíst zde a případně se i inspirovat pro velikonoční (nebo i jiné) pečení.