Evropský týden mobility na cyklostezce v Brně

20.09.2022

V rámci Evropského týdne mobility jsme strávili sobotní dopoledne na cyklostezce v Areálu Hněvkovského v Brně s Krajským ředitelstvím Policie Jihomoravského kraje a útvarem BESIP.

Naším cílem bylo preventivně zastavit několik cyklistů, upozornit je na případné nedostatky, nebo je naopak pochválit a v obou případech rozdat několik funkčních dárků, jako byla lékárnička, reflexní pásky a tyčinky nebo zvonky. 

Místo u křižovatky cyklostezek mezi budovou občerstvení a lodí v barvách brněnské Komety jsme si nevybrali náhodně. Jde o jednu z nejvytíženějších částí proslulé cyklostezky na Vídeň, kde se pohybuje velké množství jejích uživatelů. Jedná se o společnou stezku nejen pro cyklisty, ale také chodce, in-line bruslaře a další uživatele, takže je bezpečnost na ní zcela zásadní. 

S kolegyněmi a kolegy z Policie ČR a BESIPU jsme také diskutovali nad správných chováním na takové stezce a shodli jsme se, že si mnoho uživatelů neuvědomuje, že jde v podstatě o komunikaci silničního typu bez chodníku, takže je ideální, aby se na ní chodci pohybovali po levé straně. To mnoho z nich neví, a překvapivě to neví ani velká část cyklistů. Tak pozor, dodržujte pravidla a bezpečnost!

Při preventivní akci jsme zjistili další poznatek. Zcela příkladní jsou obvykle senioři, kteří na svém kole jezdí na delší výlety. Mají správnou výbavu, včetně reflexních prvků a v drtivé většině nasazenou přilbu. Hůře jsou na tom mladší cyklisté, kterým tu a tam nějaký prvek chybí, ale hlavně jim často chybí právě přilba, která sice není povinná, ale pro bezpečnost žádoucí. 

Zdaleka nejhůř na tom byli praví sportovci na závodních kolech, kteří přilby mají ve své běžné výbavě, ale zato jim úplně chybělo osvětlení nebo reflexní prvky na kolech. Také mnohdy jezdili ve dvojicí vedle sebe, což by se mělo řešit jako přestupek. Pro sportovní cyklisty tak úplně společná stezka s pěšími není vhodná, nejedná se o závodní okruh a taková aktivita skutečně patří spíše na silnici.

I tak jsme byli s akcí a příkladností většiny cyklistů spokojeni. Sice nevyšlo počasí, takže projíždějících nebylo tolik, ale tomu může být v příštím roce úplně jinak.