Báječná CSR snídaně

22.06.2019

Tento článek pojednává o jedné události, která se konala ve středu 19. června v Praze, a které měla koordinátorka Projektu Zdravý kraj a místní Agenda 21 čest se také zúčastnit. Jednalo se o "Snídani společenské odpovědnosti" (CSR = Corporate Social Responsibility, Společenská odpovědnost firem). Snídani pořádala Asociace společenské odpovědnosti a jistě stojí zde v úvodu za zmínku, že se jí zúčastnila také Lucie Mádlová, zakladatelka asociace a podle Forbes jedna ze 100 nejvlivnějších žen Česka. Konala se v Praze - Holešovicích ve velmi zajímavých prostorách Business Link Visionary,

Lucie Mádlová má úvodní slovo
Lucie Mádlová má úvodní slovo

Snídaně byla zaměřena na to, jak uspořádat udržitelnou akci - například konferenci, seminář, festival, ...(tj. EVENT). Udržitelný event je takový, který je šetrný k přírodě a zároveň má pozitivní dopad na společnost. Informace, které jsme načerpali, by se určitě mohly hodit každému: proč totiž nedělat akce takové, aby zbylo co nejméně odpadků, abychom objednali firmy, které při své činnosti dbají na životní prostředí a na práva svých zaměstnanců, aby bylo místo konání co nejlépe dostupné hromadnou dopravou, aby reklamní dárečky nebyly nevyužitelné a bezcenné plastové "dreky"?

Spokojení účastníci
Spokojení účastníci

Co považuji za velmi podstatnou myšlenku při pořádání jakéhokoliv eventu?

Před plánováním se zamyslet, co bude na konci!

(Budou to spokojení návštěvníci nabití informacemi a zážitky nebo hory odpadků a vyhozené zbytky jídla?)

Velmi zajímavé bylo také měření uhlíkové stopy pro tuto snídani. To znamená, jaké následky na ovzduší mělo to, že se cca 120 účastníků na tuto snídani dostavilo. A dopadlo to pro nás celkem dobře.

Více než stovka účastníků snídaně na akci dohromady urazila celkem 522 km autem a 1 633 km veřejnou dopravou. (My z Brna jezdíme samozřejmě vlakem!) Celková uhlíková stopa byla vypočítána na 899,43 kg CO2. Pořadatel se rozhodl tuto uhlíkovou stopu kompenzovat offsetováním, což je něco jako "odpustek". Coby účastníci jsme mohli na místě rozhodnout mezi 3 ekologicky přínosnými projekty, které budou podpořeny na oplátku za vytvoření uhlíkové stopy. Nyní již víme, že zvítězila výsadba dlouhověkých dřevin v české krajině.

A když už je řeč o snídani, nezbývá než pochválit výborné pohoštění, které, jak jsme se dozvěděli, připravil sociální podnik Náruč - Modrý domeček. Kdo by odolal domácímu jogurtu ve skle se slaným karamelem, cizrnovému hummusu, dobrosladkým kuličkám, zázvorové limonádě a jiným laskominám! A že se limonáda pila z vratných kelímků NickNack snad nikoho nemohlo překvapit :-)

A takovou krásnou brož v barvách duhy (neboli v barvách společenské odpovědnosti) jsem si koupila na památku:


Více se o snídani CSR dočtete na stránkách:

https://www.spolecenskaodpovednostfirem.cz/obsah/1130/nejudrzitelnejsi-csr-snidane-asociace-spolecenske-odpovednosti/

Veškeré fotografie zveřejněné na této stránce pořídil Jan Nechvíle a jsou převzaty z webových stránek Asociace společenské odpovědnosti.

Na výše uvedeném odkazu naleznete také výčet všech, kteří měli během snídaně své zajímavé prezentace. Například iniciativa Zachraň jídlo, která se snaží zabránit plýtváním potravinami a podarovala nás chutnými sušenkami ze zbytků po odšťavňování, Ateliér Paletky, vyrábějící originální a vkusný nábytek z nevyužitých palet nebo produkční a eventová agentura M-Ocean.